• Gora4w

  • Lista ośrodków narciarskich w Polsce

Najbardziej uczęszczane stoki narciarskie w Polsce – Zakopane

Pora zimowa to czas, w którym oblegane są niemal wszystkie stoki narciarskie w Polsce. Wynika to przede wszystkim z naturalnego zamiłowania naszego narodu do narciarstwa, jak również z chęci aktywnego spędzenia wolnego czasu w towarzystwie rodziny lub „paczki znajomych”. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie Zakopane jest stolicą polskiego narciarstwa i to właśnie tam co roku przybywa największa liczba zainteresowanych. Dzieje się tak z wielu powodów, jednych przyciągają piękne górskie widoki, innych świeży klimat, jeszcze innych tradycja, wysokie standardy wypoczynku oraz indywidualne przyzwyczajenia. Warto przyjrzeć się szczególnie tym stokom, które wśród turystów i nie tylko, cieszą się niesłabnącą popularnością, a także nienaganną opinią.

Kasprowy Wierch

Jeśli oczekujesz wysokiego poziomu, doznań oraz atrakcji, porównywalnych do standardów Austrii lub Szwajcarii – zdecydowanie powinieneś zapoznać się z tym stokiem. Jego wartość opiera się głównie o niezwykle nowoczesną kolej linową, która kursuje z narciarzami oraz zwykłymi turystami przez cały dzień i dociera na wysokość 1959 m n.p.m. Na Kasprowym Wierchu znajdziesz dwie czarne (czyli określane jako trudne) trasy: Goryczkową i Gąsiennicową, które zaopatrzone są w pełni profesjonalne wyciągi. Jeśli zdecydujesz się na trasę Goryczkową, możesz znaleźć się niemal na samym dole, a dokładnie przy stacji dolnej kolei w Kuźnicach. Kasprowy Wierch to stok dość zaawansowany, dlatego polecany jest tylko i wyłącznie narciarzom doświadczonym, zaopatrzonym technicznie i w pełni obeznanym z jazdą na nartach.

Nosal

Nosal to miejsce wprost idealne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nartami oraz dla najmłodszych, którzy swoich umiejętności jeszcze do końca nie wykształcili. Nosal posiada łagodne oraz szerokie trasy, które osiągają od 150 do 250 m. Do dyspozycji mamy aż pięć indywidualnych wyciągów orczykowych, a co więcej – istnieje możliwość wstąpienia do szkółki narciarskiej, a także skorzystania z rozgrzewki poprowadzonej przez przeszkolonego instruktora narciarstwa.

Polana Gubałówka

Miejsce idealne dla osób lubiących piękne widoki, zwłaszcza na Tatry oraz całe Zakopane, a także preferujące miejsca szczególnie naśnieżone. Polana Gubałówka, to miejsce niesamowicie urokliwe, fascynujące i ogólnodostępne. Będzie ona doskonałym wyborem zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Obszar został zaopatrzony w dwie trasy (po 300 metrów) oraz jeden wyciąg. Na szczyt możemy dotrzeć za pomocą popularnej już kolejki linowo-terenowej, która stała się wręcz obowiązkową atrakcją każdego turysty.

Harenda

Harenda to bardzo znany i lubiany ośrodek, który skupia zarówno indywidualistów, jak i całe rodziny z dziećmi lub grupy znajomych. Jest to miejsce dla każdego, gdyż posiada trasy łatwe (dla początkujących) i skomplikowane (dla użytkowników zaawansowanych - Harenda posiada czarną trasę znajdującą się na ogólnej liście FIS(. Oczywiście na obszarze działa szkółka narciarska, istnieje możliwość skorzystania z indywidualnych lekcji lub wzięcia udziału w rozgrzewce. Możliwe jest również wypożyczenie sprzętu narciarskiego.

Polana Szymoszkowa

To miejsce „stawia” przede wszystkim na białe i nieograniczone szaleństwo. Znajdują się tam dwa wyciągi oraz mała kolej, która w sam raz nada się dla wszystkich początkujących. Trasa łatwa mierzy 360 metrów i jej różnica to 60 metrów. Polana posiada także kolej dużą (sześcioosobową, z kabiną ochronną), docierającą na wysokość aż 1291 metrów, która służy narciarzom doświadczonym.

Niewątpliwie współczesna dostępność możliwości jest oszałamiająca zarówno pod względem jakości świadczonych usług, jak i ich różnorodności. Obecnie niemalże na wszystkich stokach narciarskich, niezależnie od poziomu naszych umiejętności, możemy swobodnie uprawiać ten piękny sport. Duży komfort narciarstwa polega na jego rozwoju oraz dostępności. Sport ten dostosowuje się do jego użytkowników, np. poprzez tworzenie szkółek narciarskich, możliwość indywidualnych treningów pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, możliwość wzięcia udziału w rozgrzewce przed rozpoczęciem aktywności, wypożyczenia najlepszej jakości sprzętu. Jak widać nie ma nic trudnego, ani niemożliwego dla osób, które pragną jeździć na nartach.