Jak szybko nauczyć się jazdy na nartach?

Okres zimowy i towarzyszący tej porze roku śnieg, kojarzą nam się przede wszystkim z jazdą na nartach. Nic więc dziwnego, że ta dyscyplina cieszy się tak dużą popularnością oraz zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Statystyki wskazują, że coraz większa grupa ochotników każdego roku pragnie nauczyć się jazdy na nartach. Jednak aby posiąść ową umiejętność, należy uzbroić się w cierpliwość oraz wykazać zaangażowanie i entuzjazm. Nie jest to czynność zbyt prosta i banalna. Przede wszystkim, wymaga ona od nas dużego nakładu fizycznego, tudzież energetycznego i odpowiedzialności. Musimy pamiętać, że na początku wszystko wydaje się nowe i zbyt trudne do opanowania, jednak nie można się poddawać i pochopnie rezygnować z postawionego sobie celu.

Aby odpowiednio nauczyć się jazdy na nartach, bez wątpienia poleca się skorzystanie z usług przeszkolonego instruktora lub osoby, która czynność tą opanowała do perfekcji. Pamiętaj, że narciarstwo wiąże się z odpowiedzialnością za Twoje bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie, ale również z odpowiedzialnością za innych użytkowników stoku (nie możesz stwarzać zagrożenia). Podstawą jazdy na nartach są ćwiczenia fizyczne, kondycyjne oraz wytrzymałościowe, albowiem ten typ rozrywki jest wymagający pod względem wydolnościowym.

Podczas nauki jazdy na nartach ważne jest kilka czynników, między innymi, miejsce w którym lekcja jest przeprowadzana. Nie warto porywać się na zbyt skomplikowane i wymagające tereny, albowiem najzwyczajniej w świecie możemy doznać kontuzji. Nie zapominaj o rozgrzewce - to podstawowy element każdej aktywności fizycznej, bez którego nie może odbyć się żaden wysiłek. Bezdyskusyjnie musisz rozgrzać swoje stawy i przygotować organizm do pracy. Przyda Ci się towarzystwo, ponieważ to finalnie ma być dla Ciebie forma rozrywki, a najlepiej człowiek uczy się poprzez zabawę. Samotność nie jest zbyt dobra, choć nie rozprasza, towarzystwo jednak sprawia, że jest ci raźniej i że czujesz się bezpieczniej. Poza tym może być to forma wzajemnej asekuracji oraz obserwacji.

Kolejnym ważnym elementem są kijki, a raczej ich początkowy brak. Zasadą nauki jazdy jest fakt, że nigdy nie zaczyna się jazdy na nartach z kijkami, albowiem początkowo mogą one stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla osoby uczącej się, jak i dla innych uczestników. Przechodząc do pozycji, którą należy przyjąć podczas zjazdu, warto skupić się na tym, aby była ona w pełni swobodna oraz nieskrępowana. Oznacza to, że wszelkie usztywnienia, stres oraz sztuczność postawy działają niekorzystnie. Narty powinny być ustawione na szerokości bioder, kolana ugięte (nie wystają poza linię stóp) i skierowane ku przodowi, wówczas dzioby nart zostają dostatecznie obciążone i rozpoczyna się tzw. zjazd.

Podczas jazdy na nartach nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, ręce winno się trzymać przy ciele, po bokach, ewentualnie można nimi korygować swoją postawę, jednak nie wolno trzymać ich przed sobą.

Jazda pługiem na nartach

Jest to podstawowa i początkowa technika jazdy na nartach, która bardzo przydatna jest także podczas wykonywania manewru hamowania. Jazda pługiem to nic innego, jak ustawienie nart pod kątem do siebie, a zatem – tyły zostają rozstawione bardzo szeroko, natomiast dzioby pozostają wyraźnie do siebie zbliżone. Nacisk i ciężar ciała kładziemy równomiernie na obie narty, pilnując jednocześnie, aby balans został w pełni zachowany. Dlatego tak bardzo ważna jest aktywność fizyczna, podczas jazdy na nartach nasze mięśnie oraz stawy wykonują ogromną pracę i dlatego muszą być one silne oraz sprężyste. W momencie kiedy chcemy wykonywać zmiany postawy, np. gdy chcemy zawrócić podczas jazdy, wystarczy, że przeniesiemy ciężar ciała na stronę, w którą zamierzamy wykonać manewr (możemy to zrobić początkowo, opierając się o jedno z kolan). Dzięki jeździe pługiem możemy sterować kierunkiem jazdy, jej prędkością oraz balansem. W miarę upływu czasu, oswajamy się z obecnością nart i zaczynamy coraz lepiej panować nad swoim ciałem, nad jego zachowaniami, które niekiedy początkowo od nas nie zależą. Wiadomo jednak, że zaczynamy od podstaw, pojmując oraz szlifując najprostsze metody, tak, aby następnie móc przejść do technik bardziej zaawansowanych.

Jazda na nartach to naprawdę świetna zabawa, która swoją niezwykłością zaraziła już naprawdę ogromną liczbę osób na całym świecie, może ona przyjąć nawet miarę pasji. Chodzi o to, żeby podejść do tego logicznie, sumiennie i odpowiedzialnie – nie chcemy przecież zrobić sobie, ani nikomu innemu krzywdy. Należy pojąć podstawowe zależności, starać się analizować ruchy tak, aby przewidywać ich konsekwencje, działać i doskonale się bawić! Narty, to przede wszystkim genialna forma spędzenia wolnego czasu, możliwość poprawienia kondycji fizycznej, wzmocnienia partii mięśniowych.